The Chippewa Cree Tribe of Rocky Boy's Indian Reservation is governed by the Chippewa Cree Tribal Government.  The primary leadership of the Tribal Government is comprised of eight Business Committee Members and one Chairman.  All are voted in by the members of the Chippewa Cree Tribe to staggering 4-year terms of office.  A member of the Business Committee is selected as Vice-Chairman by the Business Committee, while the Chairman runs for election at-large.  The Business Committee acts as the Executive and Legislative branches of Tribal Government.  A separate board is appointed by the Business Committee to four-year terms to oversee the Judicial branch of the Chippewa Cree Tribal Government. 

The mission of the Chippewa Cree Tribal Business Committee of the Rocky Boy's Indian Reservation is to conduct all tribal affairs to the best advantage and understanding of the tribal members.  The goal of the Chippewa Cree Tribal Business Committee is to provide services which are to the best advantage and understanding of the Chippewa Cree people.

The Business Committee also appoints individuals from their own ranks and from members of the community to serve on different lessor governing boards.  These boards, such as Health Board, Human Services, Natural Resources, Water Resources, and the Community Development Corporation govern the different departments and enterprises of the Chippewa Cree Tribe.  Each board, as well as the Business Committee, hold regularly scheduled meetings each month.  Some boards may meet more than once a month depending on the needs of the department they oversee.  The boards also have their own Chairman, Vice-Chairman, and Secretary who are appointed by majority vote of the respective board.  The Chairman of the Sub-Committees report directly to the Business Committee.

Current Chippewa Cree Tribal Business Committee (2016-2018)

Harlan Gopher Baker, Chairman 2016-2020

Ted E. Whitford, Sr., Vice-Chairman 2016-2020

Beau Mitchell, Member 2014-2018

Calvin Jilot, Member 2014-2018

Ted Russette III, Member 2016-2020

Jody LaMere, Member 2014-2018

Luke Parisian, Member 2016-2020

Joe Demontiney, Jr., Member 2016-2020

Daryl Wright II, Member 2017-2018

 

 

Past Chippewa Cree Tribal Business Committees

 

2009

Raymond Jake Parker, Jr., Chairman

Jonathan Windy Boy, Vice-Chairman

Brian Kelly Eagleman

John Chance Houle

Bruce Sunchild, Sr.

Joe LaFromboise, Jr.

Russell Gopher

Harlan Baker

Rick Morsette

 

2004

John Chance Houle Chairman

Bruce Sunchild, Sr., Vice-Chairman

Raymond Parker, Jr.

Jonathan Windy Boy

Russell Gopher

Brian Kelly Eagleman

Kenny Writing Bird

Donovan Stump

Rick Morsette

 

2003

Alvin Windy Boy, Sr., Chairman

Bruce Sunchild, Sr., Vice-Chairman

Raymond Parker, Jr.

Pete Lamere

Jonathan Windy Boy

Tony Belcourt

Charles Gopher

John Chance Houle

Russell Gopher

 

2000-2002

Alvin Windy Boy, Sr., Chairman

Bruce Sunchild, Vice- Chairman

Duncan Standing Rock

Brian Kelly Eagleman

Jonathan Windy Boy

Charles Gopher

Pete Lamere

Tony Belcourt

Raymond Parker, Jr

 

1999

Bert Corcoran, Chairman

Bruce Sunchild, Vice- Chairman

Alvin Windy Boy, Sr.

Duncan Standing Rock

Brian Kelly Eagleman

Jonathan Windy Boy

Lydia Sutherland

Russell Standing Rock

Arnold Four Souls

 

1998

Bert Corcoran, Chairman

Roger St. Pierre, Vice- Chairman

Alvin Windy Boy, Sr.

Kenneth St. Marks

Duncan Standing Rock

1998 (continued)

Bruce Sunchild

Lydia Sutherland

Russell Standing Rock

Arnold Four Souls

 

1996-1997

Bert Corcoran, Chairman

Roger St. Pierre, Sr., Vice-Chairman

Alvin Windy Boy, Sr.

Kenneth St. Marks

Duncan Standing Rock

Bruce Sunchild, Sr.

Lydia Sutherland

Russell Standing Rock

Arnold Four Souls

 

1995

John Sunchild, Sr, Chairman

Alvin Windy Boy, Sr., Vice-Chairman

Duncan Standing Rock, Sr.

Brian Kelly Eagleman

Paul Russette, Jr.

Leon Sutherland

Roger St. Pierre

Bruce Sunchild

Kenneth Blatt

 

1993-1994

John Sunchild, Sr., Chairman

Raymond Parker, Jr., Vice-Chairman

James D. Morsette

Brian Kelly Eagleman

Duncan Standing Rock, Sr.

Paul Russette, Jr.

Joseph Big Knife

Alvin Windy Boy, Sr.

Leon Sutherland

 

1990-1992

Rocky Stump, Sr., Chairman

John Sunchild, Vice- Chairman

Ted Lamere

Raymond Parker, Jr.

Pete Lamere

Alvin Windy Boy

James Morsette

Duncan Standing Rock

Joseph Big Knife

 

1989

Rocky Stump, Sr., Chairman

John Sunchild, Vice- Chairman

Joe Rosette

Ted Lamere

Raymond Parker, Jr.

Pete Lamere

Alvin Windy Boy

Edward Eagleman

Earl Arkinson

1988

Rocky Stump, Sr., Chairman

Richard Sangrey, Vice- Chairman

Charles Gopher

Daniel Morsette

Raymond Parker, Jr.

John Sun Child

Joe Rosette

Earl Arkinson

 

1987

Rocky Stump, Sr., Chairman

Richard Sangrey, Vice- Chairman

John Sunchild

Raymond Parker, Sr.

Dan Morsette

Earl Arkinson

Raymond Parker, Jr.

Charles Gopher

John Windy Boy

 

1986

Rocky Stump, Sr., Chairman

Joe Rosette, Vice- Chairman

Roger St. Pierre

Duncan Standing Rock

Gary Eagleman

John Sun Child

Richard Sangrey

Raymond Parker

Dan Morsette (replaces John

Houle by Special Election held on 02-25- 86)

 

1985

Rocky Stump, Sr., Chairman

Joe Rosette, Vice- Chairman

Roger St. Pierre

John Houle (died 12-27- 85)

Duncan Standing Rock

Gary Eagleman

John Sun Child

Richard Sangrey

Raymond Parker

 

1984

John Windy Boy, Chairman

Rocky Stump, Vice- Chairman

Pete Lamere

John Houle

Joe Rosette

William Denny, Jr.

Duncan Standing Rock

Gary Eagleman

Peter J. St. Marks

 

1983

John Windy Boy, Chairman

Gary Eagleman

Pete Lamere

Gilbert Parker

Joe Rosette

Peter J. St. Marks

William Denny, Jr.

John Houle

Rocky Stump

1982

John Windy Boy, Chairman

Rocky Stump, Vice- Chairman

Gary Eagleman

Peter J. St. Marks

Gilbert Parker

William Denny, Jr.

Enos Johnson

Paul Small, Jr.

Thomas Parisian

Joe Rosette

 

1981

John Windy Boy, Chairman

Pete Lamere

William Denny, Jr.

John Houle

Peter J. St. Marks

Roger St. Pierre

Paul Small, Jr.

Enos Johnson

Tom Parisian

 

1980

John Windy Boy, Chairman

Roger St. Pierre, Vice- Chairman

Joseph Big Knife

Rocky Stump, Sr.

Robert Stump

Pete Lamere

Ivan Raining Bird

Richard Sangrey

Donald Meyers

 

1979

John Windy Boy, Chairman

Roger St. Pierre, Vice-Chairman

Paul Eagleman

Richard Sangrey

Joseph Big Knife

Robert Stump

Rocky Stump

Pete Lamere

Ivan Raining Bird

 

1978

John Windy Boy, Chairman

Joe Demontiney

Raymond Parker

Ivan Raining Bird

Joseph Big Knife

Robert Stump

Joe Rosette

Pete Lamere

Richard Sangrey

 

1977

John Windy Boy, Chairman

Joe Rosette

Robert Stump

Ivan Raining Bird

Joseph Big Knife

Richard Sangrey

Pete Lamere

Joe Demontiney

Raymond Parker

 

1976

John Windy Boy, Chairman

Joe Rosette, Vice-Chairman

Raymond Parker

Ivan Raining Bird

Joseph Big Knife

Joe Demontiney

John Morsette

John Houle

 

 

 

 1975

John Windy Boy, Chairman

Joe Rosette, Vice- Chairman

Joe Demontiney

Raymond Parker

John Morsette

Joseph Big Knife

Robert Oats

Ivan Raining Bird

John Houle

 

1974

John Windy Boy, Chairman

Gerald Belcourt, Vice-Chairman

Joseph Big Knife

Ivan Raining Bird

Henry Four Souls

Four Souls

John Morsette

John Houle

Robert Oats

 

1973

John Windy Boy, Chairman

Gerald Belcourt, Vice - Chairman

Ivan Raining Bird

Robert Oats

John Houle

John Morsette

Four Souls

Roy Small

Henry Four Souls

 

1972

John Windy Boy, Chairman

William Denny

Raymond Parker

John Morsette

Joe Rosette

John Houle

Ivan Raining Bird

Joe Demontiney

Art Raining Bird

 

 1971

John Windy Boy, Chairman

William Denny, Sr., Secretary

Joe Demontiney

Raymond Parker

John Morsette

Joe Rosette

Ivan Raining Bird

Arthur Raining Bird

John Houle

 

 

1970

Joe Rosette, Chairman

George Sutherland

John Houle

Cecelia Corcoran

John Windy Boy

Walter R. Denny

Lloyd Billy

Louie Denny

Pete Denny

 

1969

Joe Rosette, Chairman

John Windy Boy

Walter R. Denny

Louie Denny

Lloyd Billy

George Sutherland

Pete Denny

John Houle

Cecelia Corcoran

 

 

 

 1968

Joe Demontiney, Chairman

Joe Rosette

John Windy Boy

Louie Denny

William Morsette

George Sutherland

Cecelia Corcoran

Pete Denny

Wolfchild

 

1967

Joe Demontiney, Chairman

Al Henry

William Morsette

Gilbert Belcourt

Richard Small

Paul Small

Windy Boy

John Windy Boy

Lloyd Billy

 

1966

Joe Demontiney, Chairman

John Windy Boy

William Morsette

Al Henry

Windy Boy

Gilbert Belcourt

Paul Small

Wolfchild

Richard Small

Robert Oats

Lloyd Billy

Pete Sutherland

 

1965

Pete Sutherland

William Morsette

Robert Oats

Wolfchild

Windy Boy

Joe Demontiney

Joe Rosette

Ed Eagleman

 

1964

Pete Sutherland, Chairman

William Morsette

Robert Oats

Wolfchild

Windy Boy

Joe Demontiney

Joe Rosette

Edward Eagleman

Florence Standing Rock

 

1961-1963

NO INFORMATION

 

1960

William Denny

John Morsette

Joe Demontiney

 

1959-1957

NO INFORMATION

 

1956

Fred Nault, Chairman

Stanley Gardipee

Sam Windy Boy

Bill Denny

Art Raining Bird

Malcolm Mitchell

Frank Billy

James Monteau

Joe Demontiney

Jim Denny

1955

Joe Demontiney

Jim Monteau

Fred Nault

Bill Denny

Malcolm Mitchell

Frank Billy

Jim Denny

Raymond Parker

Stanley Gardipee

Joe Parisian

 

1954

Joe Demontiney, Chairman

Raymond Parker

Elmer Belcourt

Malcolm Mitchell

Joe Parisian

James Denny

Frank Billy

Stanley Gardipee

 

1953

Four Souls, Chairman

William Morsette

Joe Corcoran

Frank Billy

Pete Denny

Malcolm Mitchell

Pete Sutherland

Dan Oats

Joe Stanley

 

1952

Four Souls, Chairman

William Morsette

Joe Corcoran

Pete Denny

Frank Billy

Malcolm Mitchell

Pete Saddler

Joe Stanley

Dan Oats

 

1951

Four Souls, Chairman

Joe Corcoran

Victor Lamere

Pete Denny

Dan Oats

Little Sun

Malcolm Mitchell

Pete Sutherland

Frank Billy

 

1944-1950

NO INFORMATION

 

1943

John Parker, Chairman

Fred Nault

Gabe Lamere

Paul Mitchell

John Sangrey

George Denny

William Denny

 

1942

John Sangrey

James Denny

Joe Day Child

John Parker

 

1941

George Denny

Dan Sangrey

William Morsette

Paul Mitchell

 

1940

Dan Sangrey

John Parker

James Denny

Pete Saddler

William Morsette, Chairman

Paul Mitchell

Fred Nault

George Denny

Louis St. Marks

Baptiste Samatt

 

1939

Bill Morsette

Paul Mitchell

Louis St. Marks

Baptiste Samatt

 

1938

NO INFORMATION

 

1937

Dan Sangrey

Jim Denny

Eagleman

Joe Corcoran

Frank Billy

Samatt

Four Souls

 

1936

Joe Corcoran

Jim Smith

Baptiste Samatt

Dan Sangrey

Victor Nomee

Jim Denny

Four Souls

Malcolm Mitchell

Louis St. Marks, Chairman

 

1932 - 1935

NO INFORMATION